Make Unit Conversions in the U.S. System
In the following exercises, convert the units.
- A floor tile is [latex]2[/latex] feet wide. Convert the width to inches.
- Carson is [latex]45[/latex] inches tall. Convert his height to feet.
- Faye is [latex]4[/latex] feet [latex]10[/latex] inches tall. Convert her height to inches.
- On a baseball diamond, the distance from home plate to first base is [latex]30[/latex] yards. Convert the distance to feet.
- Denver, Colorado, is [latex]5,183[/latex] feet above sea level. Convert the height to miles.
- Blue whales can weigh as much as [latex]150[/latex] tons. Convert the weight to pounds.
- At take-off, an airplane weighs [latex]220,000[/latex] pounds. Convert the weight to tons.
- Baby Audrey weighed [latex]6[/latex] pounds [latex]15[/latex] ounces at birth. Convert her weight to ounces.
- Lance needs [latex]500[/latex] cups of water for the runners in a race. Convert the volume to gallons.
Use Mixed Units of Measurement in the U.S. System
In the following exercises, solve and write your answer in mixed units.
- Eli caught three fish. The weights of the fish were [latex]2[/latex] pounds [latex]4[/latex] ounces, [latex]1[/latex] pound [latex]11[/latex] ounces, and [latex]4[/latex] pounds [latex]14[/latex] ounces. What was the total weight of the three fish?
- Judy bought [latex]1[/latex] pound [latex]6[/latex] ounces of almonds, [latex]2[/latex] pounds [latex]3[/latex] ounces of walnuts, and [latex]8[/latex] ounces of cashews. What was the total weight of the nuts?
- Renee attached a [latex]\text{6-foot - 6-inch}[/latex] extension cord to her computer’s [latex]\text{3-foot - 8-inch}[/latex] power cord. What was the total length of the cords?
- Fawzi’s SUV is [latex]6[/latex] feet [latex]4[/latex] inches tall. If he puts a [latex]\text{2-foot - 10-inch}[/latex] box on top of his SUV, what is the total height of the SUV and the box?
- Leilani wants to make [latex]8[/latex] placemats. For each placemat she needs [latex]18[/latex] inches of fabric. How many yards of fabric will she need for the [latex]8[/latex] placemats?
- Mireille needs to cut [latex]24[/latex] inches of ribbon for each of the [latex]12[/latex] girls in her dance class. How many yards of ribbon will she need altogether?
Make Unit Conversions in the Metric System
In the following exercises, convert the units.
- Ghalib ran [latex]5[/latex] kilometers. Convert the length to meters.
- Kitaka hiked [latex]8[/latex] kilometers. Convert the length to meters.
- Estrella is [latex]1.55[/latex] meters tall. Convert her height to centimeters.
- The width of the wading pool is [latex]2.45[/latex] meters. Convert the width to centimeters.
- Mount Whitney is [latex]3,072[/latex] meters tall. Convert the height to kilometers.
- The depth of the Mariana Trench is [latex]10,911[/latex] meters. Convert the depth to kilometers.
- June’s multivitamin contains [latex]1,500[/latex] milligrams of calcium. Convert this to grams.
- A typical ruby-throated hummingbird weights [latex]3[/latex] grams. Convert this to milligrams.
- One stick of butter contains [latex]91.6[/latex] grams of fat. Convert this to milligrams.
- One serving of gourmet ice cream has [latex]25[/latex] grams of fat. Convert this to milligrams.
- The maximum mass of an airmail letter is [latex]2[/latex] kilograms. Convert this to grams.
- Dimitri’s daughter weighed [latex]3.8[/latex] kilograms at birth. Convert this to grams.
- A bottle of wine contained [latex]750[/latex] milliliters. Convert this to liters.
- A bottle of medicine contained [latex]300[/latex] milliliters. Convert this to liters.
Use Mixed Units of Measurement in the Metric System
In the following exercises, solve and write your answer in mixed units.
- Matthias is [latex]1.8[/latex] meters tall. His son is [latex]89[/latex] centimeters tall. How much taller, in centimeters, is Matthias than his son?
- Stavros is [latex]1.6[/latex] meters tall. His sister is [latex]95[/latex] centimeters tall. How much taller, in centimeters, is Stavros than his sister?
- A typical dove weighs [latex]345[/latex] grams. A typical duck weighs [latex]1.2[/latex] kilograms. What is the difference, in grams, of the weights of a duck and a dove?
- Concetta had a [latex]2[/latex]-kilogram bag of flour. She used [latex]180[/latex] grams of flour to make biscotti. How many kilograms of flour are left in the bag?
- Harry mailed [latex]5[/latex] packages that weighed [latex]420[/latex] grams each. What was the total weight of the packages in kilograms?
- One glass of orange juice provides [latex]560[/latex] milligrams of potassium. Linda drinks one glass of orange juice every morning. How many grams of potassium does Linda get from her orange juice in [latex]30[/latex] days?
- Jonas drinks [latex]200[/latex] milliliters of water [latex]8[/latex] times a day. How many liters of water does Jonas drink in a day?
- One serving of whole grain sandwich bread provides [latex]6[/latex] grams of protein. How many milligrams of protein are provided by [latex]7[/latex] servings of whole grain sandwich bread?
Convert Between U.S. and Metric Systems
In the following exercises, make the unit conversions. Round to the nearest tenth.
- Bill is [latex]75[/latex] inches tall. Convert his height to centimeters.
- Frankie is [latex]42[/latex] inches tall. Convert his height to centimeters.
- Marcus passed a football [latex]24[/latex] yards. Convert the pass length to meters.
- Connie bought [latex]9[/latex] yards of fabric to make drapes. Convert the fabric length to meters.
- Each American throws out an average of [latex]1,650[/latex] pounds of garbage per year. Convert this weight to kilograms.
- An average American will throw away [latex]90,000[/latex] pounds of trash over his or her lifetime. Convert this weight to kilograms.
- A [latex]5[/latex]K run is [latex]5[/latex] kilometers long. Convert this length to miles.
- Kathryn is [latex]1.6[/latex] meters tall. Convert her height to feet.
- Dawn’s suitcase weighed [latex]20[/latex] kilograms. Convert the weight to pounds.
- Jackson’s backpack weighs [latex]15[/latex] kilograms. Convert the weight to pounds.
- Ozzie put [latex]14[/latex] gallons of gas in his truck. Convert the volume to liters.
- Bernard bought [latex]8[/latex] gallons of paint. Convert the volume to liters.
Convert between Fahrenheit and Celsius
In the following exercises, convert the Fahrenheit temperature to degrees Celsius. Round to the nearest tenth.
- [latex]86[/latex]∘F
- [latex]77[/latex]∘F
- [latex]104[/latex]∘F
- [latex]14[/latex]∘F
- [latex]72[/latex]∘F
- [latex]4[/latex]∘F
- [latex]0[/latex]∘F
- [latex]120[/latex]∘F
In the following exercises, convert the Celsius temperatures to degrees Fahrenheit. Round to the nearest tenth.
- [latex]5[/latex]∘C
- [latex]25[/latex]∘C
- [latex]−10[/latex]∘C
- [latex]−15[/latex]∘C
- [latex]22[/latex]∘C
- [latex]8[/latex]∘C
- [latex]43[/latex]∘C
- [latex]16[/latex]∘C
Systems of Measurement
In the following exercises, convert between U.S. units. Round to the nearest tenth.
- A floral arbor is [latex]7[/latex] feet tall. Convert the height to inches.
- A picture frame is [latex]42[/latex] inches wide. Convert the width to feet.
- Kelly is [latex]5[/latex] feet [latex]4[/latex] inches tall. Convert her height to inches.
- A playground is [latex]45[/latex] feet wide. Convert the width to yards.
- The height of Mount Shasta is [latex]14,179[/latex] feet. Convert the height to miles.
- Shamu weighs [latex]4.5[/latex] tons. Convert the weight to pounds.
- The play lasted [latex]1\frac{3}{4}[/latex] hours. Convert the time to minutes.
- How many tablespoons are in a quart?
- Naomi’s baby weighed [latex]5[/latex] pounds [latex]14[/latex] ounces at birth. Convert the weight to ounces.
- Trinh needs [latex]30[/latex] cups of paint for her class art project. Convert the volume to gallons.
In the following exercises, solve, and state your answer in mixed units.
- John caught [latex]4[/latex] lobsters. The weights of the lobsters were [latex]1[/latex] pound [latex]9[/latex] ounces, [latex]1[/latex] pound [latex]12[/latex] ounces, [latex]4[/latex] pounds [latex]2[/latex] ounces, and [latex]2[/latex] pounds [latex]15[/latex] ounces. What was the total weight of the lobsters?
- Every day last week, Pedro recorded the amount of time he spent reading. He read for [latex]50, 25,83,45,32,60[/latex], and [latex]135[/latex] minutes. How much time, in hours and minutes, did Pedro spend reading?
- Fouad is [latex]6[/latex] feet [latex]2[/latex] inches tall. If he stands on a rung of a ladder [latex]8[/latex] feet [latex]10[/latex] inches high, how high off the ground is the top of Fouad’s head?
- Dalila wants to make pillow covers. Each cover takes
[latex]30[/latex] inches of fabric. How many yards and inches of fabric does she need for [latex]4[/latex] pillow covers?
In the following exercises, convert between metric units.
- Donna is [latex]1.7[/latex] meters tall. Convert her height to centimeters.
- Mount Everest is [latex]8,850[/latex] meters tall. Convert the height to kilometers.
- One cup of yogurt contains [latex]488[/latex] milligrams of calcium. Convert this to grams.
- One cup of yogurt contains [latex]13[/latex] grams of protein. Convert this to milligrams.
- Sergio weighed [latex]2.9[/latex] kilograms at birth. Convert this to grams.
- A bottle of water contained [latex]650[/latex] milliliters. Convert this to liters.
Write a Ratio as a Fraction
In the following exercises, write each ratio as a fraction.
- [latex]20[/latex] to [latex]36[/latex]
- [latex]42[/latex] to [latex]48[/latex]
- [latex]49[/latex] to [latex]21[/latex]
- [latex]84[/latex] to [latex]36[/latex]
- [latex]0.56[/latex] to [latex]2.8[/latex]
- [latex]1\Large\frac{2}{3}[/latex] to [latex]2\Large\frac{5}{6}[/latex]
- [latex]4\Large\frac{1}{6}[/latex] to [latex]3\Large\frac{1}{3}[/latex]
- [latex]$18[/latex] to [latex]$63[/latex]
- [latex]$1.21[/latex] to [latex]$0.44[/latex]
- [latex]28[/latex] ounces to [latex]84[/latex] ounces
- [latex]12[/latex] feet to [latex]46[/latex] feet
- [latex]246[/latex] milligrams to [latex]45[/latex] milligrams
- total cholesterol of [latex]175[/latex] to HDL cholesterol of [latex]45[/latex]
- [latex]27[/latex] inches to [latex]11[/latex] foot
- [latex]28[/latex] to [latex]4056[/latex] to [latex]32[/latex]
- [latex]1.2[/latex] to [latex]1.8[/latex]
- [latex]2\Large\frac{1}{3}\normalsize\text{to}5\Large\frac{1}{4}[/latex]
- [latex]28[/latex] inches to [latex]3[/latex] feet
Write a Rate as a Fraction
In the following exercises, write each rate as a fraction.
- [latex]140[/latex] calories per [latex]12[/latex] ounces
- [latex]8.2[/latex] pounds per [latex]3[/latex] square inches
- [latex]488[/latex] miles in [latex]7[/latex] hours
- [latex]$595[/latex] for [latex]40[/latex] hours
- [latex]90[/latex] pounds per [latex]7.5[/latex] square inches
- [latex]$612.50[/latex] for [latex]35[/latex] hours
Find Unit Rates
In the following exercises, find the unit rate. Round to two decimal places, if necessary.
- [latex]140[/latex] calories per [latex]12[/latex] ounces
- [latex]8.2[/latex] pounds per [latex]3[/latex] square inches
- [latex]488[/latex] miles in [latex]7[/latex] hours
- [latex]$595[/latex] for [latex]40[/latex] hours
- [latex]576[/latex] miles on [latex]18[/latex] gallons of gas
- [latex]43[/latex] pounds in [latex]16[/latex] weeks
- [latex]46[/latex] beats in [latex]0.5[/latex] minute
- [latex]90[/latex] pounds per [latex]7.5[/latex] square inches
- [latex]$612.50[/latex] for [latex]35[/latex] hours
Find Unit Price
In the following exercises, find the unit price. Round to the nearest cent.
- Soap bars at [latex]8[/latex] for [latex]$8.69[/latex]
- Women’s sports socks at [latex]6[/latex] pairs for [latex]$7.99[/latex]
- Snack packs of cookies at [latex]12[/latex] for [latex]$5.79[/latex]
- Highlighters: [latex]6[/latex] for [latex]$2.52[/latex]
- Anna bought a pack of [latex]8[/latex] kitchen towels for [latex]$13.20[/latex]. How much did each towel cost? Round to the nearest cent if necessary.
In the following exercises, find each unit price and then identify the better buy. Round to three decimal places.
- Mouthwash, [latex]50.7[/latex]−ounce for [latex]$6.99[/latex] or [latex]33.8[/latex]−ounce size for [latex]$4.79[/latex]
- Breakfast cereal, [latex]18[/latex] ounces for [latex]$3.99[/latex] or [latex]14[/latex] ounces for [latex]$3.29[/latex]
- Ketchup, [latex]40[/latex]−ounce regular bottle for [latex]$2.99[/latex] or [latex]64[/latex]−ounce squeeze bottle for [latex]$4.39[/latex]
- Cheese[latex]$6.49[/latex] for [latex]1[/latex] lb. block or [latex]$3.39[/latex] for [latex]12[/latex] lb. block
- Vitamins: [latex]60[/latex] tablets for [latex]$6.49[/latex] or 100 for [latex]$11.99[/latex]?